Dana 9. rujna 2024. u sklopu projekta AI4VET4AI održan je drugi nacionalni diseminacijski događaj pod nazivom “Strukovno obrazovanje i osposobljavanje uz podršku umjetne inteligencije – uvidi u najbolje prakse iz različitih perspektiva” u TechBaseu u Regensburgu, u Njemačkoj. Događaj je organizirao projektni partner Strategische Partnerschaft Sensorik e.V. te je okupio stručnjake iz raznih sektora kako bi istražili integraciju umjetne inteligencije (UI) u strukovno obrazovanje i osposobljavanje (VET).
Raznolika struktura sudionika i stručna perspektiva
Događaj je privukao 75 sudionika, od kojih je 52 sudjelovalo uživo, a 23 se pridružilo virtualno. Sudionici su uključivali predstavnike velikih korporacija, malih i srednjih poduzeća, sveučilišta i istraživačkih ustanova, pokrivajući širok spektar profesionalnih pozadina. Raznoliki profil sudionika omogućio je bogatu razmjenu ideja, obogaćujući rasprave o tome kako UI može transformirati razvoj vještina i učenje u strukovnim okruženjima.
Ključne rasprave i prezentacije
Dnevni red događaja uključivao je niz prezentacija koje su se bavile ključnim pitanjima o budućnosti UI u VET-u: Koje vještine će biti potrebne? Koliko su hitno potrebne? Kako se te vještine mogu učinkovito poučavati i kako se UI može iskoristiti za stvaranje individualiziranih obrazovnih sadržaja?
- Dr. Philipp Ramin otvorio je sesiju uvidima o tome kako UI utječe na kompetencije potrebne u suvremenom radnom okruženju.
- Dr. Sebastian Erdenreich predstavio je tehničke mogućnosti obuke potpomognute UI-jem, s naglaskom na prilagodljive platforme koje omogućuju personalizirana iskustva učenja.
- Jennifer Royes iz Siemens AG-a razmatrala je primjenu UI-a u svakodnevnim radnim okruženjima, ističući njegov utjecaj na učinkovitost i promjenjive potrebe za vještinama zaposlenika.
- Predstavnici Infineon Technologiesa iznijeli su svoja stajališta o sadašnjim i budućim potrebama za vještinama povezanim s UI-jem, naglašavajući značaj prilagodbe programa obuke industrijskim potrebama.
Događaj je zaključio prezentacijom studija slučaja koje je predstavio OTH Regensburg, prikazujući uspješne primjere primjene UI-a u strukovnom obrazovanju i industriji, nakon čega su uslijedili otvorena rasprava i umrežavanje.
Glavni zaključci
Jedan od ključnih zaključaka bio je priznavanje rastuće važnosti UI-a u oblikovanju budućih potreba za vještinama. Prezentacije su istaknule nužnost prilagodbe obrazovnih sustava kroz integraciju digitalnih i UI-povezanih sadržaja, što označava prelazak na interaktivnija i UI-podržana okruženja za učenje.
Prateća izložba omogućila je sudionicima detaljan uvid u UI alate i platforme, dodatno naglašavajući njihovu praktičnu primjenu u strukovnom obrazovanju te ističući fokus događaja na prikazu najboljih praksi.
Pogled u budućnost
AI4VET4AI diseminacijski događaj istaknuo je važnost stalne suradnje između obrazovnih ustanova, industrije i tehnoloških pružatelja kako bi učenici stekli vještine potrebne za budućnost oblikovanu UI-em. Rasprave i prikazane studije slučaja pružile su jasan uvid u to kako UI može unaprijediti strukovnu obuku, otvarajući prostor za nove pristupe u obrazovanju i razvoju radne snage.