Image for Folklore, startup Algebrinih studenta, razvija uzbudljive interaktivne priče
Naslovnica

Folklore, startup Algebrinih studenta, razvija uzbudljive interaktivne priče

Uživanje u pisanju i čitanju važno je za intelektualni i emocionalni razvoj osobe, a osim tradicionalnog načina uživanja u literaturi, danas postoje i oni digitalni i interaktivni. Međutim, postojeće interaktivne storytelling igrice su skupe, a njihova izrada zahtjeva mnogo vremena i sredstava. Zbog tih ograničenja mnogi talentirani kreativci ne mogu potpuno ostvariti svoje ideje. Razgovarali smo s Ninom, Franom i Leonom, studentima Sveučilišta Algebra, koji su odlučili modernizirati čitanje i učiniti ga interaktivnim i personaliziranim. U nastavku saznajte što je to Folklore!

Za početak, predstavite nam se kao tim! Tko ste, gdje i što radite, gdje studirate, gdje ste se upoznali, te kako ste podijelili uloge u timu?

Pozdrav svima, mi smo Folklore. Naš tim su Nina Barbarić, Fran Diklić i Leon Kranjčević. Trenutno završavamo treću godinu preddiplomskog studija programskog inženjerstva na Visokom učilištu Algebra i zaposleni smo u struci. Upoznali smo se na drugoj godini studija i počeli, kao tim, raditi na projektima u sklopu kolegija na studiju.

Budući da smo prethodno timski surađivali na projektima, naučili smo kako tko diše, pa nam je podjela zadataka u našem startup projektu bila ipak lakša. Svaki član tima ima svoju ulogu, frontend, backend i dokumentaciju. Ostavljamo vašoj mašti na volju da dokučite tko je izvukao najkraću developersku slamku i bavi se dokumentacijom i razvojem poslovanja ?.

Opišite nam rješenje koje razvijate.

Početna ideja bila je razvoj društvene mreže za objavu interaktivnih priča koje čitateljima omogućuju aktivno sudjelovanje, a ne samo pasivno promatranje ili čitanje. Interaktivne priče predstavljaju način pripovijedanja s neodređenim završetkom. Za razliku od klasičnih priča bez opcije interaktivnosti, ova metoda pripovijedanja publici nudi alternativne završetke, ovisno o njihovom izboru.

Međutim, tijekom razvoja, projekt se razgranao na engine i platformu. Engine bi se koristio za izradu priča, a preko društvene mreže korisnici bi priče mogli objaviti i pregledati.

Kako je nastala ova ideja?

Kao čitatelji i gameri željeli smo napraviti jednostavniju verziju AAA stroyteling igrica kao i modernizirati tradicionalan način čitanja knjiga. Ovome smo odlučili doskočiti stvaranjem društvene platforme na kojoj bi korisnici mogli napisati knjigu u kojoj bi čitateljeve odluke utjecale na radnju, te na sam završetak priče. Svaki čitatelj imao bi jedinstveno iskustvo, knjige bi se iščitavale više puta, svakom iteracijom dobivala bi se drugačija radnja, a samim tim i završetak. Nešto kao predivni gamersko-literarni paralelni svemir; gameri čitaju, a čitatelji gejmaju.

Kojim će problemima ili nedostatcima postojećih rješenja Folklore doskočiti?

Postojeće interaktivne storytelling igrice ne mogu si svi priuštiti. Vrlo su skupe, a stvaranje takve razgranate priče/igrice zahtjeva puno vremena, financijskih i ljudskih resursa, ali i prilično široko znanje programiranja, izrade 3D modela, glazbe... Uz to, te igrice, zbog moderiranja, ograničavaju autore pri izradi priča, dostupne su samo na nekoj od platforma i nisu otvorenog tipa.

Društvene mreže ili platforme fokusiraju se na statični sadržaj i prate tradicionalnu konvenciju pisanja i čitanja knjiga. Folklore, s druge strane, daje dinamičnost sadržaju, pruža čitateljima aktivno sudjelovanje u priči, a autorima slobodu stvaranja bez ograničenja.

Gdje će Folklore naći primjenu, tko su korisnici vašeg rješenja?

Folklore engine mogao bi naći primjenu u školama i knjižnicama, ali i na već postojećim društvenim platformama koje bi svoj materijal mogle nadograditi digitalnim/interaktivnim sadržajem. Engine bi omogućio lakšu integraciju logike stvaranja i ažuriranja interaktivnog sadržaja programerima unutar aplikacija.

S druge strane, Folklore može stvoriti novi community čitatelja, gamera i autora – individualnih korisnika i organizacija.

Opišite nam trenutni stupanj razvoja vašeg rješenja. Koji su vaši sljedeći poslovni koraci?

Prva verzija aplikacije je gotova i spremna za testiranje. Neke od bitnijih funkcionalnosti sadašnje verzije su kreacija paragrafa unutar priče, postavljanje redosljeda izvršenja paragrafa priče, kreiranje priče, pregled priče... Trenutno radimo na engineu, odvajamo poslovnu logiku aplikacije u zaseban projekt tj. stvaramo Content Delivery Network (CDN). Što se tiče poslovnih koraka u planu je suradnja sa poslovnim partnerima te nadogradnja, daljnje testiranje i razvoj enginea u dogovoru s partnerima.

Sudjelujete u Algebra LAB startup inkubatoru. Kako biste opisali to iskustvo i koji su benefiti sudjelovanja u programu?

Za početak, želimo zahvaliti što je naša ideja prepoznata i što smo dobili poziv za sudjelovanje u inkubatoru. Također, zahvaljujemo i svim profesorima koji motiviraju daljnji razvoj našeg startupa.

Sudjelovanje u Algebra LAB inkubatoru za nas je prava prilika za umrežavanje i upoznavanje stručnjaka iz područja ključnih za razvoj startupa; od marketinga, prodaje i financija do javnih nastupa i komunikacije. Svi predavači vrsni su u svojoj struci, pa na svojim predavanjima i radionicama mogu podijeliti uistinu korisne savjete i iskustva do kojih se inače ne može doći samo tako. Osim predavača, na radionicama smo upoznali druge startup timove, međusobno smo se pratili i razmjenjivali ideje, prijedloge i rješenja te učili iz iskustava i problema sa kojima smo se svi zajedno susretali. Na taj smo način dobili sveobuhvatan uvid u opseg posla potreban za pokretanje startupa, suočili smo se sa novim izazovima i problemima i stekli novo iskustvo.

Što biste od iskustava i poruka podijelili s kolegama koji razmišljaju o pretvaranju svojih ideja u startup projekt?

Za prijavu na LAB inkubator nije potrebno ništa više od ideje te VELIKE želje, volje i spremnosti na rad. Inkubator će vam dati uvid u sve aspekte potrebne za ostvarenje ideje kao i početni boost u startup svijetu. Jako je bitno oformiti pouzdan tim s ljudima na koje se možete osloniti, pametno podijeliti zadatke među članovima tima i biti spreman na izmjene izvorne ideje tokom rada.

Ukoliko se prijavite, želimo vam svu sreću. Čak i da ne ostvarite sve što ste zamislili, iz inkubatora nećete izaći praznih glava. Svako je iskustvo dobro iskustvo. ZAISKRITE!

#Folklore  #interactive #storytelling #AlgebraLAB

Brošure Algebra grupe

Sveučilište Junior
Kontaktirajte nas