Image for Kids in Clouds!
Naslovnica

Kids in Clouds!

Projekt ‘Kids in Clouds“ osmišljen je i uspješno proveden od 2. studenoga 2020. do 1. studenoga 2022. Kao koordinator projekta, Algebra je na njemu radila zajedno s četiri partnera iz obrazovnih ustanova iz tri EU zemlje. Sve zajedno, projekt su činili:

  • Algebra (Zagreb, Hrvatska),
  • College Jules Reydellet (Saint-Denis, Reunion, Francuska),
  • Osnovna škola Horvati (Zagreb, Hrvatska),
  • SU „Sv. Sv. Ćirila i Metoda (Smoljan, Bugarska),
  • Primari School Ludina (Velika Ludina, Hrvatska).

Sam projekta bio je vezan uz usluge temeljene na cloud tehnologijama i na njihovu važnost u europskom i svjetskom gospodarstvu. Ojačano razvojem 5G tehnologija, cloud gospodarstvo imat će značajan utjecaj na naša radna okruženja i način na koji koristimo ICT rješenja.

Interdisciplinarni projekt "Kids in Clouds" imao je za cilj upoznavanje djece s uslugama u oblaku već u prvom razredu osnovne škole. Primarni cilj bio je razviti obrazovne module za računalstvo u oblaku koji bi pružili dobro zaokružen, primjenjiv i pamtljivpamtljiv obrazovni program.

Na početku projekta provedena je studija kojom smo željeli utvrditi u kojoj mjeri učitelji u Francuskoj, Bugarskoj i Hrvatskoj koriste digitalnu tehnologiju u nastavi, kao i koliko često koriste alate temeljene na oblaku. Od više od 370 ispitanika, gotovo trećina izjavila je da koristi digitalnu tehnologiju u oko 80% nastave. Međutim, gotovo 57% nastavnika navelo je da provodi previše vremena pripremajući se za nastavu u kojoj namjeravaju koristiti tehnologiju. Ovi su nam podaci ukazali na potrebu dodatnog obrazovanja nastavnog osoblja o ovoj temi.

Cijelo istraživanje potražite na https://www.kidsinclouds.eu/results-of-the-research-on-using-digital-technology-and-cloud-based-tools-in-schools/ 

Sljedeći korak u razvoju projekta bio je izrada materijala za nastavnike. Riječ je video materijalima koji objašnjavaju izradu interaktivnih prezentacija, grafika, testova, igrica i drugih sadržaja. Ovi su materijali svima dostupni za pregled i preuzimanje, te vrlo jednostavni za korištenje. U online repozitoriju dostupno je više od 170 obrazovnih jedinica na francuskom, bugarskom i hrvatskom jeziku.

Vjerujemo kako će korištenje ovih alata dodatno poboljšati angažman učenika, motivaciju i rezultate učenja, te cloud tehnologije približiti i predavačima i učenicima. 

https://www.kidsinclouds.eu/digital-educational-materials-for-teachers/

Više od 30 predavača testiralo je učinkovitost i upotrebljivost ovih obrazovnih materijala. Tokom pilot istraživanja većina nastavnika je istaknula da će u budućnosti sigurno češće koristiti alate u oblaku, kako za pripremu nastave, tako i u samoj nastavi. Ove pozitivne povratne informacije iz pilot studije naglašavaju važnost digitalnih obrazovnih materijala koji su učinkoviti i jednostavni za korištenje. Također, osvijestili smo potrebu za kontinuiranim razvojem i poboljšanjem materijala kako bi se zadovoljile rastuće potrebe modernih učionica.

Ovim smo projektom pokrenuli više od 50 interdisciplinarnih aktivnosti koje se  trenutno provode u školama diljem Europe!

Uz pomoć alata u oblaku i učenja temeljenog na projektima, “Kids in Clouds” digitalni materijali pomoći će učenicima u nastavi matematike, znanosti, povijesti, geografije, pismenosti, umjetnosti, glazbe i mnogih drugih interdisciplinarnih tema. Svi interdisciplinarni projekti dostupni su besplatno online na bugarskom, hrvatskom, engleskom i francuskom jeziku:  

https://www.kidsinclouds.eu/digital-learning-materials-for-children/ 

Čak 186 učenika i 11 nastavnika iz Francuske, Hrvatske i Bugarske testiralo je i koristilo novostvorene obrazovne materijale u svojim učionicama. Najznačajnije otkriće o utjecaju projekta je ono o čak 91% nastavnika koji su izjavili da ih je korištenje materijala  potaknulo na uvođenje novih načina poučavanja i suradnje s učenicima. Korištenje digitalnih alata postat će sigurno sve češće u učionicama.

Učenici su pak, koristeći cloud tehnologije, pokazali veću motivaciju za učenje. Pozitivan utjecaj obrazovnih materijala koji su proistekli iz ovog projekta naglašava važnost ulaganja u inovativne metode poučavanja. Ovaj projekt služi kao model za buduće obrazovne inicijative usmjerene na poboljšanje angažmana učenika i motivacije nastavnika.

Na završnom događanju, održanom u Algebri na kraju projekta, prezentirani su svi rezultati projekta. Velik broj obrazovnih i poslovnih stručnjaka podijelio je tom prilikom s nama svoja iskustva uključivanja digitalnih tehnologija u nastavu.

Ovaj je projekt razvijen kako bi odgovorio na određene zahtjeve tržišta, ali se suočio i s poteškoćama koje pogađaju suvremeni obrazovni sustav. Projetkom smo dali uvid u  fleksibilno, sveobuhvatno obrazovanje o računalstvu u oblaku. Hrvatska agencija za mobilnost i programe Europske unije (AMPEU) ocijenila je projekt vrlo visokim ocjenama za cjelokupnu provedbu, timski rad i diseminaciju.

Zahvaljujemo zato svim projektnim partnerima i sudionicima projekta na izvrsnoj suradnji kojom smo podržali nove, inovativne obrazovne aktivnosti!

Brošure Algebra grupe

Sveučilište Junior
Kontaktirajte nas