Image for Monegra – interaktivna aplikacija za razvoj financijske pismenosti djece i mladih
Naslovnica

Monegra – interaktivna aplikacija za razvoj financijske pismenosti djece i mladih

Monegra – interaktivna aplikacija za razvoj financijske pismenosti djece i mladih

„Svakodnevno smo bile u situacijama da svojoj djeci objašnjavamo vrijednost novca – što je novac i kako se zarađuje, te smo im pokušavale objasniti razliku između potrebe i želje“. Ovako su nam Petra i Edita, osnivačice aplikacije Monegra, pojasnile svoju motivaciju za ulazak u startup svijet i razvoj digitalnog rješenja koje će doprinijeti financijskoj pismenosti djece i mladih. Razgovarali smo s njima i doznali što sve njihova aplikacija omogućuje, u čemu su ogledaju njena interaktivnost i inovativnost i koji su im sljedeći poslovni potezi.

Za početak – predstavite nam se; čime se bavite, gdje ste se upoznale i kako ste podijelile uloge u timu?

Mi smo Petra Stanković i Edita Tomašić, dugogodišnje prijateljice i poslovne partnerice. Vlasnice smo digitalne marketinške agencije Inspiric, koja uspješno posluje već 8. godinu. Znamo se još od srednje škole, obje smo završile smjer Marketinga na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu i nakon par godina iskustva u digitalnom marketingu otvorile agenciju. Dok je jedna više zadužena za operativu i unutarnje procese, druga je zadužena za komunikaciju s klijentima, prezentaciju i pronalaženje novih mogućnosti.

Recite nam, što je Monegra?

Monegra je interaktivna aplikacija pomoću koje djeca i mladi na zabavan način uče o financijskim pojmovima, financijskom ponašanju i financijskim stavovima. Aplikacija sadrži kratke video materijale, kvizove i projekte koji poučavaju djecu i mlade o financijskoj pismenosti i samostalnosti. Želimo poticati samopouzdanje te komunikacijske i digitalne vještine kod djece i mladih i to putem timskog rada, uz razvoj kreativnosti i preuzimanje inicijative.

Kako se pojavila ova ideja i što vas je inspiriralo za razvoj Monegre?

Ideja za razvoj Monegre pojavila se zahvaljujući našim obiteljskim iskustvima. Naime, svakodnevno smo bile u situaciji da svojoj djeci objašnjavamo vrijednost novca; što je novac i kako se zarađuje i pokušavale smo im objasniti razliku između potreba i želja. Obje se slažemo da djecu treba od najranije dobi učiti o vrijednosti novca, „da nam novac ne pada s neba“, kao i o štednji i ostalim financijskim temama. Intenzivno smo počele razmišljati i razgovarati o opciji aplikacije. Istraživanjem smo shvatile kako na tržištu nema sličnih aplikacija.

Postoje različite knjige za djecu koje pojašnjavaju financijske pojmove, aplikacije koje se svojim sadržajem o financijama obraćaju roditeljima, a ne djeci i mladima, kao i bankovne kartice s opcijom za djecu. Mi razvijamo aplikaciju koja je prilagođena djeci. Koristimo zanimljiv i interaktivan sadržaj koji je dovoljno kratak, jasan i koncizan da zadrži djetetovu pozornost. Osim za učenje o financijskim pojmovima, Monegra je zamišljena i kao saveznik djece i mladih koji će razvijati njihovu financijsku odgovornost te ih poticati na kreativnost i samostalnost.

 

Što aplikaciju čini interaktivnom i važnom za odgoj i obrazovanje?

Aplikacija sadrži kratke video materijale o financijskim temama kao i kvizove pomoću kojih djeca i mladi mogu provjeriti svoje znanje. Također, tu su i razne ideje o tome kako započeti s razvojem vlastitog proizvoda ili usluge, a sve u svrhu poticanja zarade ili štednje novca; virtualnog ili stvarnog, ovisno o odabiru.

Monegra ima i opciju virtualne kasice koja se puni ovisno o cilju koji korisnik postavi pa se samim time može pratiti napredak u ostvarivanju određenog financijskog cilja. Kasnije, u beta verziji aplikacije korisnici će moći unutar svog profila postavljati vlastite projekte koje će drugi korisnici moći pogledati.

 

Sudjelujete u Algebra LAB startup inkubatoru. Kako biste opisale to iskustvo i kako vam je sudjelovanje pomoglo u razvoju vašeg rješenja?

Algebra LAB startup inkubator je odlično osmišljen program koji nas je uveo u startup svijet, nama do sad nepoznat. Cijeli program jasno je posložen i definiran, a kroz dvotjedne sprinteve tijekom kojih postavljamo kratkoročne ciljeve i zadatke ostajemo motivirani i na pravom putu za realizaciju naših poslovnih planova. Na taj način, i uz pomoć iskusnih mentora, pratimo svoj napredak i – rastemo.

Što milsite gdje će Monegra naći svoju primjenu?

Cilj nam je da Monegra, osim kod kuće, svoju punu primjenu nađe u školama, odnosno u obrazovnim ustanovama, ali i bankama. Danas većina ljudi koristi neku vrstu mobilnih financijskih aplikacija, banke imaju svoje aplikacije, a mnogi imaju junior accounte.

Dugoročni nam je cilj povezati se i s takvom vrstom aplikacija i Monegru uključiti i u njih. Monegru mogu koristiti oni najmlađi uz pomoć svojih roditelja, ali njenu punu primjenu vidimo kod starije djece, odnosno tinejdžera.

Kako vidite budućnost Monegre i koji su vam sljedeći poslovni potezi?

Krajem 2022. g. dobile smo novčana sredstva za razvoj aplikacije, tako da nam je taj razvoj sada glavni cilj. Također, cilj nam je i stvoriti prepoznatljivost aplikacije na društvenim mrežama, pokrenuti web stranicu na kojoj će se svi zainteresirani moći upoznati s aplikacijom te kreirati blog o financijskoj pismenosti za djecu.

Koje biste benefite sudjelovanja u Algebra LAB startup inkubatoru posebno izdvojili?

Kao glavni benefit Algebra LAB startup inkubatora istaknule bismo individualizirano mentorstvo s iskusnim stručnjacima iz startup svijeta, u našem slučaju s mentoricom Marijanom Šarolić Robić. Iskustvo i znanje koje nam Marijana prenosi neprocjenjivo je i od izrazitog je značaja za naš daljnji razvoj. Kroz program, uz pomoć mentora i ostalih uključenih stručnjaka i predavača širimo krug poznanstava u startup svijetu, a upravo je networking ono što smatramo jako bitnim i dragocjenim za naš startup u ovom trenutku.

#Monegra #financijskapismenost #AlgebraLAB

Brošure Algebra grupe

Sveučilište Junior
Kontaktirajte nas