Semestar: 7
ECTS: 5
Predavanja: 30
Vježbe: 30
Samostalni rad: 90
Šifra kolegija: 24-121-0148
Semestar: 7
ECTS: 5
Predavanja: 30
Vježbe: 30
Samostalni rad: 90
Šifra kolegija: 24-121-0148

Naziv predmeta:


Upravljanje kibernetičkom sigurnošću

Nastavnici:



Opis:


Kolegij Kibernetička sigurnost prilagođen je kako bi studentima pružio temeljno razumijevanje područja kibernetičke sigurnosti i etičkog hakiranja. Cilj je predstaviti temeljne principe, uključujući pravne i etičke aspekte. Kolegij pokriva osnovne koncepte poput identificiranja kibernetičkih prijetnji i ključnih mjera, te osnovnih alata i metoda s ciljem usvajanja znanja potrebnih za razumijevanje zaštite sustava od različitih prijetnji u današnjem digitalnom svijetu. Kolegij teži poboljšanju stručnosti studenata u naprednijim aspektima kibernetičke sigurnosti. Potiče se studente da primijene svoje osnovno znanje na stvarne scenarije, dublje analiziraju prijetnje kibernetičke sigurnosti i razvijaju sveobuhvatne strategije. Praktični pristup promiče angažman s naprednim alatima i metodama, potičući razvoj kritičkog mišljenja i vještina rješavanja problema. Time se osigurava da su studenti dobro pripremljeni za složene izazove u ulogama kibernetičke sigurnosti i daljnji akademski ili profesionalni razvoj u ovom polju.
Studenti će naučiti:
osnove etičkog hakiranja, prijetnje kibernetičke sigurnosti, ranjivosti, te pravni i etički aspekti ovog područja.
kako osigurati mreže i sustave od raznih prijetnji i ranjivosti.
o alatima poput alata za penetracijsko testiranje, metodama za provaljivanje lozinki, sigurnosti web aplikacija i otkrivanju upada.
obrambene mjere (poput vatrozida i enkripcije) i ofenzivne tehnike (poput penetracijskog testiranja i iskorištavanja ranjivosti).
kako odgovoriti na incidente kibernetičke sigurnosti, uključujući osnove forenzičke analize i izvještavanje o incidentima.
nove izazove i rješenja u kibernetičkoj sigurnosti, uključujući sigurnost IoT-a, računarstva u oblaku i utjecaj umjetne inteligencije.

Literatura:


Obavezna literatura:
1. Rhodes-Ousley, M. (2013) Information Security: The Complete Reference. 2nd edn. New York: McGraw-Hill Education.
2. Andress, J., (2015). The basics of information security. Waltham: Syngress.

Dopunska literatura:
1. Brooks, C., Grow, C., Craig, P. and Short, D., (2018). Cybersecurity Essentials. Hoboken: John Wiley and Sons.