Semestar: 8
ECTS: 5
Predavanja: 30
Vježbe: 30
Samostalni rad: 90
Šifra kolegija: 24-121-0154
Semestar: 8
ECTS: 5
Predavanja: 30
Vježbe: 30
Samostalni rad: 90
Šifra kolegija: 24-121-0154

Naziv predmeta:


Istraživački projekt u robotici

Nastavnici:



Opis:


Ovaj izborni kolegij predstavlja završni kolegij iz vertikale robotike. Njegov cilj je izraditi funkcionalnu robotsku aplikaciju temeljenu na opisu problema iz realnog okruženja. U izradi timskog projekta uključeno je nekoliko studenata koji primjenjuju do sada usvojena znanja u implementaciji. Glavni ciljevi kolegija su:
Analiza problema: identificiranje problema, prepoznavanje relevantnih podataka, razumijevanje zahtjeva programa i potreba klijenta te jasno postavljanje ciljeva projekta.
Dizajn: strukturiranje rješenja, efikasna podjela zadataka unutar tima te određivanje ključnih znanja i vještina potrebna za uspjeh projekta.
Planiranje: planiranje provedbe projekta, uključujući određivanje ključnih faza (engl. milestones) i dostava (engl. deliverables), te definiranje sprintova u skladu s agilnim metodologijama.
Istraživanje: usvajanje metoda za procjenu trenutnog znanja tima s ciljem efikasne nadogradnje kako bi zadovoljili specifične potrebe projekta.
Implementacija: učenje kako razviti funkcionalan i pouzdan softver, uključujući testiranje koda i osiguravanje njegove kvalitete.
Osnažiti vještine za efektivnu prezentaciju projekata klijentima, uključujući provođenje FAT (engl. Factory Acceptance Testing) testova i sličnih postupaka za demonstraciju uspješnosti projekta.

Kolegij se naslanja na znanja stečena na prethodnim kolegijima Uvod u robotiku, Percepcija i lokalizacija robota te Programiranje mobilnih robota. Vrednovanje kolegija temelji se na izradi timskog projekta iz područja robotike.
Studenti će naučiti:
efikasno funkcionirati u timu i preuzimati odgovornost za realizaciju pojedinih elemenata projekta iz robotike.
provoditi sve faze projekta, počevši od analize problema do prezentacije konačnih rezultata.
analizirati i definirati probleme unutar projekta.
dizajnirati rješenja i strukturu projekata.
implementirati i testirati rješenja u sklopu projekta.
istraživati i primjenjivati nove tehnike, alate i tehnologije koje nisu unaprijed poznate, ali su relevantne za projekt.
dokumentirati i opisati istraživački proces i rezultate u pisanom izvještaju.
kreirati sveobuhvatnu dokumentaciju uključujući tehničke i korisničke aspekte.
naučiti razvijati osobni razvojni plan, kroz koji će kritički procjenjivati i unaprjeđivati vlastite vještine i metode rada.
prezentirati projekt, komunicirati rezultate i rješenja klijentima ili dionicima projekta.

Literatura:


Obavezna literatura:
1. J. M. O´Kane (2013) A Gentle Introduction to ROS. South Carolina: CreateSpace.
2. Elgendy, M. (2020) Deep Learning for Vision Systems. Shelter Island: Manning Publications.

Dopunska literatura:
1. Fitzpatrick, B., Collins-Sussman, B. (2012) Team Geek: A Software Developer´s Guide to Working Well with Others. Sebastopol: O´Reilly Media.