U Norveškoj, Belgiji i više od pola EU država ovakvi su programi već integrirani u visoko ili strukovno obrazovanje
Uz podršku europske mreže CHAIN5, koja obuhvaća stručnjake zainteresirane za programe i kvalifikacije koji su na razini 5 europskog kvalifikacijskog okvira, dakle između srednjoškolskog i prvostupanjskog visokog obrazovanja, na Sveučilištu Algebra održan je panel na temu “Programi i kvalifikacije razine 5 u EU i Hrvatskoj”. S ciljem unaprjeđenja prepoznatljivosti i razumijevanja tih kvalifikacija te poticanja njihove primjena unutar europskog obrazovnog sustava i tržišta rada, događaj je okupio stručnjake iz područja obrazovanja, tržišta rada, sindikate i poslovnu zajednicu.
Moderator panela, Mislav Balković, rektor Sveučilišta Algebra, uveo je nazočne u često podcjenjivanu vrijednost kvalifikacija i obrazovanja razine 5 naglasivši kako obrazovni i tržišni dionici mogu zajednički iskoristiti potencijal EQF (European Qualifications Framework) razine 5 odnosno HKO razine 5. Objasnio je da su kvalifikacije na ovoj razini ključne za stvaranje visoko stručne radne snage kakvu nove EU razvojne smjernice (tzv. Draghi-jev izvještaj) vide kao jedan od osnovnih elemenata buduće reforme i povećanja konkurentnosti Europske unije.
Sveučilište Algebra je prošle godine pokrenulo dvogodišnji stručni kratki studij iz područja digitalnih tehnologija, studij Internetski marketing koji je otvoren za upise maturantima i učenicima strukovnih škola, uključujući i učenicima sa završenim trogodišnjim srednjim obrazovanjem. Donošenjem novog Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti te afirmacijom ove razine studija, otvorena je jedinstvena mogućnost onima koji su završili bilo koju strukovnu školu da ipak stupe u visoko obrazovanje na pristupničkoj razini, a kasnije potencijalno i prema prvostupničkoj ili magistarskoj diplomi.
Govoreći o prepoznatljivosti ovih kvalifikacija u javnom i privatnom sektoru, Darko Šeperić iz sindikata SSSH predložio je da bi proširenje i unaprjeđenje obrazovnih programa razine 5 moglo olakšati pronalazak zaposlenja u sektorima poput industrije i usluga.
Hrvoje Njegovec, voditelj zapošljavanja i razvoja na destinaciji u okviru grupacije Maistra d.d., bio je jedan od ključnih govornika na panelu o kvalifikacijama razine 5. Maistra, kao jedan od vodećih hrvatskih poslodavaca u turizmu, ima poseban interes za programe koji razvijaju specifične vještine potrebne u turizmu i uslužnim djelatnostima. Njegovec je kroz odgovore na pitanja zainteresiranima približio strukturu zaposlenih u Maistri, koja se temelji na širokom spektru kvalifikacija – od nižih stručnih razina do onih s visokoškolskom diplomom. Zaključeno je da programi razine 5 imaju fleksibilnost koju prvostupnici ili čak magistri pri svojim edukacijama nemaju.
Prema njegovim riječima, kvalifikacije razine 5 mogle bi zauzeti u budućnosti važno mjesto u ovoj strukturi, nudeći “srednji” put između srednjoškolskog i visokoškolskog obrazovanja, što omogućava brže zapošljavanje i veću mobilnost zaposlenih unutar organizacije. Procijenio je da bi čak oko 9% od ukupnog broja radnih mjesta u kompaniji moglo biti prostor budućeg zapošljavanja osoba s kvalifikacijama ove razine. Ovdje Njegovec vidi mjesta i za one koji bi razinu 5 stjecali u strukovnom obrazovanju, npr. za složenija radna mjesta u kuhinji, kao i za one koji bi radili na složenijim poslovima koji uključuju kontakt s gostima (npr. pojedina radna mjesta na recepciji hotela i slično).
Predstavnici CHAIN5 i savjetnici za obrazovne politike Knut Erik Beyer Arnesen i Jo Baeyens podijelili su iskustva iz svojih zemalja, gdje su kvalifikacije razine 5 već dugo prisutne i priznate. Arnesen je istaknuo da programi razine 5 u Norveškoj često uključuju značajan dio radne prakse, čime se osigurava da diplomanti imaju praktične vještine potrebne na tržištu rada.
– U Norveškoj su kvalifikacije razine 5 snažno povezane s potrebama tržišta rada, a programi uključuju značajan dio praktične nastave odnosno učenja temeljenog na radu. To znači da studenti ne samo da usvajaju teoretska znanja, već također stječu praktične vještine koje im omogućuju brzo uključivanje u radnu snagu. Programi su obično strukturirani u sklopu strukovnog obrazovanja (VET), a karakterizira ih visok stupanj prilagodljivosti specifičnim zahtjevima industrije te se često izvode u kombinaciji on-line nastave, nastave u učionici te stručne prakse. Diplomanti razine 5 u Norveškoj često ostvaruju značajne koristi u smislu zapošljivosti i prihoda, posebno u usporedbi s onima koji ostaju na razini 4 – opisao je Beyer Arnesen, dok se Baeyens nadovezala kako su u Belgiji kvalifikacije razine 5 također dobro integrirane i pozicionirane unutar sustava visokog obrazovanja. Belgijski obrazovni sustav pruža fleksibilnost u pristupu ovim programima, omogućujući studentima da ih biraju ovisno o svojim obrazovnim ciljevima i potrebama tržišta rada, a veliku ulogu je tu odigrala i belgijska Vlada koja je tijekom pandemije s nekoliko desetaka milijuna eura podržala sveučilišta i fakultete u provedbi ovakvih programa. Kao i u Hrvatskoj, i u Belgiji su programi razine 5 moguća „ulaznica“ za upis prvostupničkih programa kako bi obrazovni sustav za svakog pojedinca osigurao prohodnost u skladu s njegovim / njezinim sposobnostima. Konačno to je u Hrvatskoj upravo zadatak obrazovnog sustava i ustavno pravo svakog pojedinca
Balković je zaključio panel zahvalom sudionicima, istaknuvši važnost kontinuirane suradnje između obrazovnog sektora i tržišta rada. Zaključeno je da kvalifikacije razine 5 mogu značajno doprinijeti konkurentnosti Hrvatske, posebice u sektorima koji se trenutno bore s značajnim nedostatkom radne snage odnosno onima u kojima su potrebne specifične vještine i brza prilagodba promjenama u gospodarstvu. Naime, sa sve manje domaćih radnika morat ćemo kao društvo stvarati sve višu razinu vrijednosti da bismo zadržali postojeću kvalitetu života. To je moguće postići tako da kontinuirano podižemo obrazovnu razinu za sve zaposlene. Programi razine 5 za neke mogu biti upravo odgovarajući alat.
Studenti će po završetku stručnih kratkih studija razine 5 u Hrvatskoj steći 120 ECTS bodova i svjedodžbu pete HKO razine (pristupnik), čime mogu ostvariti kvalitetnu karijeru ili uspješno nastaviti svoje visoko obrazovanje na prijediplomskim programima stručnih studija.
Ovaj panel održao se u sklopu Chain5 konferencije, koja se održava od 13. do 15. studenog 2024. godine u Zagrebu. Chain5 je europska zajednica stručnjaka posvećena razini 5 u obrazovanju, a cilj je konferencije bio razmjena najboljih praksi i jačanje suradnje među ustanovama, poslodavcima, sindikatima i ostalim relevantnim dionicima. Ova konferencija okupila je oko 130 sudionika iz svih dijelova Europe, koji se bave obrazovnim i studijskim programima na razini 5 Europskog kvalifikacijskog okvira (EQF) i to u okviru sustava strukovnog obrazovanja i visokog obrazovanja. Sveučilište Algebra s ponosom je bio domaćin ovogodišnje Chain5 konferencije