Image for Rearm: transformacija poslovanja kroz umjetnu inteligenciju i no-code inovacije
Naslovnica

Rearm: transformacija poslovanja kroz umjetnu inteligenciju i no-code inovacije

Razgovarali smo s timom Rearm, startupom koji se bavi proizvodnjom AI i no-code rješenja te donosi inovacije na područje automatizacije poslovanja. Upoznali smo se s osnivačima, Enom Fuzul i Josipom Ivkovićem, koji su s ostatkom svojih kolega izgradili Rearm iz temelja. Tijekom našeg razgovora, istražili smo kako su se upoznali, kako su podijelili uloge unutar tima te kako su razvijali Rearm od njegovih početaka pa sve do danas. Otkrili smo motivaciju koja je stajala iza stvaranja Rearma, kao i kako su njihovi proizvodi postali prepoznatljivi po jednostavnosti upotrebe i inovativnim pristupima. Ena i Josip su nam podijelili svoje iskustvo, izazove i viziju za budućnost ovog ambicioznog startupa.

1. Molimo vas da se ukratko predstavite kao tim – tko ste, gdje i što radite, gdje ste se upoznali kao tim te kako ste podijelili uloge u timu?

Rearm su osnovali Ena i Josip - dvoje prijatelja iz srednjoškolskih dana iz zadarske srednje škole. Zajedno s još osam kolega danas činimo Rearm, a ured nam se nalazi u Zagrebu. Rearm je startup specijaliziran za AI i no-code rješenja, s posebnom strašću prema inovacijama.

Uz razvoj softverskih aplikacija za klijente i poslovni consulting, Rearm se bavi razvojem vlastitih proizvoda koji će uskoro ugledati svjetlo dana na hrvatskom tržištu.

Svaki član našeg tima ima jedinstvenu ulogu i odgovornosti su usklađene s vještinama i interesima. Primjerice, neki članovi se fokusiraju na razvoj proizvoda i programiranje, dok su drugi zaduženi za upravljanje projektima i komunikaciju s klijentima, osiguravajući da sve ide glatko i da su potrebe klijenata zadovoljene. Svi zajedno smo dobro uigran tim, podržavajući jedni druge i doprinoseći našem zajedničkom cilju stvaranja inovativnih softverskih rješenja.

2. Možete li nam opisati što je REARM i kako se razvijao od početka poslovanja do danas?

Započeli smo Rearm 2020. godine s velikim vizijama, smještajući svoj prvi ured u lokalnom podrumu tržnice na Savici. Pandemija i lockdown nas nisu obeshrabrili, već su nas potaknuli da brzo razvijamo nove ideje i procese.

Unatoč izazovima, u roku od godinu dana smo zatvorili projekte i preselili se u veći ured na Britancu. Biti mala softverska tvrtka nije uvijek bilo lako, posebice konkurirajući tisućama drugih agencija. Ključ je bio u tome da te probleme pretvorimo u izazove i, ako ima tržišne prilike oblikujemo u proizvode. Naša predanost pretvaranju problema u prilike i oblikovanju proizvoda koji rješavaju stvarne potrebe tržišta omogućila nam je rast. Danas smo specijalizirani za AI i no-code rješenja, ali Rearm nije samo tvrtka - to je zajednica entuzijasta koja dijeli istu viziju inovacije.

3. Što vas je potaknulo da razvijete REARM? Postoji li specifičan trenutak ili izazov u industriji koji vas je motivirao na stvaranje ovog rješenja?

Razvoj Rearma bio je prirodan korak za nas. Oboje smo imali pozadinu kao računalni inženjeri, ali smo osjećali potrebu za stvaranjem nečeg vlastitog. Dok smo raspravljali o našim idejama, brzo smo shvatili da nam je potrebna tvrtka koja će službeno podržati te ideje i iznijeti ih na tržište.

Dok smo radili s različitim klijentima, primijetili smo ponavljajuće probleme koji su se pojavljivali kod malih i srednjih poduzeća. Primijetili smo da većina malih i srednjih poduzeća nije digitalizirala svoje poslovanje, što ih ograničava u rastu i usporava. Oni koji se odluče na digitalizaciju suočavaju se s dugotrajnim procesima razvoja rješenja i visokim troškovima prilagođenih softvera.

Uz to, bilo je jasno da većina poduzeća koristi više računalnih programa za različite segmente poslovanja, što stvara probleme s točnošću podataka i analitikom.

Sve te spoznaje potaknule su nas da ponudimo tržištu proizvode koji omogućuju kompletnu automatizaciju poslovanja. Proizvodi su namijenjeni brzom i jednostavnom upravljanju proizvodnjom i hardverskoj automatizaciji čak i ne inženjerskom osoblju, te omogućuju integraciju svih poslovnih funkcionalnosti prema specifičnim potrebama poduzeća.

4. Koja je vaša ciljna skupina? Kome su namijenjena poslovna rješenja koje proizvodi Rearm?

Naša primarna ciljna skupina su mala i srednja poduzeća diljem Europe. Međutim, naša rješenja su se pokazala kao dobar fit za digitalizaciju dugih i kompleksnih procesa, pa su interes za njih pokazale i velike međunarodne kompanije.

5. Prepoznajemo Rearm proizvode kao izuzetno intuitivne alate, možete li nam detaljnije objasniti kako olakšavaju proces automatizacije osobama bez tehničkog znanja?

Korištenjem Rearmovih alata, korisnici se oslanjaju na naprednu umjetnu inteligenciju i intuitivno korisničko sučelje. Ove tehnologije, pogotovo umjetna inteligencija, su postale izuzetno popularne u posljednje vrijeme zbog svoje brzine i jednostavnosti korištenja. Korisnicima omogućuju da brzo i jednostavno prilagode rješenja svojim specifičnim potrebama, kao i da ih lako izmjene kad to bude potrebno.

Koristeći naše proizvode, vrlo lako možete opisati specifičnosti svog poslovanja, a aplikacija će predložiti rješenje. Koristeći intuitivno korisničko sučelje, dobiveno rješenje možete u potpunosti prilagoditi svojoj zamisli, i sve to u nekoliko trenutaka.

6. Kako REARM doprinosi poduzetnicima i tvrtkama koje se suočavaju s izazovima uvođenja i održavanja sustava automatizacije?

Naše smo rješenje već ponudili prvim korisnicima iz privatnog sektora. Prve reakcije na testiranje naših platformi su izuzetno pozitivne. Klijenti koji su sudjelovali u testiranju izrazili su zadovoljstvo jednostavnošću i intuitivnošću korištenja platforme te su istaknuli kako im je olakšala proces digitalizacije poslovanja i automatizacije procesa. Uz to, klijenti često primijete da im platforma omogućuje veću fleksibilnost i kontrolu nad njihovim podacima i procesima. Ove rane povratne informacije čine nas vrlo optimističnima o budućnosti platforme i uvjereni smo da će ona donijeti značajne koristi budućim klijentima.

7. Koji su vaši planovi i dugoročna vizija za REARM?

Naši planovi su usmjereni na pažljivo praćenje potreba tržišta istovremeno s kontinuiranim inovacijama. To nam omogućuje da brzo reagiramo na nove potrebe, brzo implementiramo nove ideje i iznesemo ih na stol. Svakako očekujemo nove ideje koje će se brzo implementirati, a možda i iznenađujuće suradnje koje proizlaze iz našeg agilnog pristupa poslovanju. Fleksibilnost i spremnost na promjene ključni su elementi našeg planiranja, te ćemo nastaviti težiti ostvarenju inovacija koje odražavaju dinamiku tržišta. Vizija Rearma je postati prepoznat kao lider u inovacijama.

8. Sudjelujete u Algebra LAB startup inkubatoru – kako biste opisali to iskustvo i koji su benefiti sudjelovanja u programu?

Sudjelovanje u Algebra LAB startup inkubatoru je odlično iskustvo za nas! To je bio pravi poticaj za razvoj Rearmovih proizvoda i rast naše tvrtke. Kroz ovaj program, imamo priliku raditi s mentorima i stručnjacima iz različitih područja, koji su nam pružili dragocjene savjete i podršku u različitim aspektima poslovanja.

Jedan od glavnih vrijednosti sudjelovanja u programu je pristup mreži mentora i investitora koji su nam pomogli razumjeti tržište, identificirati prilike za rast i povezati se s potencijalnim partnerima i investitorima. Također imamo priliku sudjelovati u različitim radionicama, seminarima i događajima koji nam omogućuju proširenje znanja i stjecanje novih vještina.

Osim toga, bivanje u startup inkubatoru pruža nam priliku za suradnju s drugim poduzetnicima i startupima, što je inspirativno i motivirajuće iskustvo. Ulazak u Algebra LAB startup inkubator je značajan korak u našem putu razvoja, pružajući nam potrebnu podršku, resurse i mentorstvo kako bismo ostvarili našu misiju i viziju.

9. Što biste od iskustava i poruka podijelili s kolegama koji razmišljaju o pretvaranju svojih ideja u startup projekt?

Kolegama koji razmišljaju o pretvaranju svojih ideja u startup projekt, želimo poručiti da je važno vjerovati u svoje ideje. Pokretanje startupa može biti izazovan i zahtjevan proces, ali uz odgovarajuću predanost, rad i upornost, moguće je postići uspjeh.

Također, važno je biti otvoren za učenje i spremno prihvatiti promjene i izazove koje donosi pokretanje vlastitog poslovanja. Budite spremni na iterativni proces u kojem ćete učiti iz svojih grešaka i prilagođavati se kako biste postigli svoje ciljeve.

Napokon, budite uporni i ne odustajte od svojih snova. Put do uspjeha može biti dug i pun izazova, ali s vjerom u sebe i svoje ideje, možete postići velike stvari.

Brošure Algebra grupe

Sveučilište Junior
Kontaktirajte nas